Fiesta Balonowa w Legionowie

10-12 maja 2019

Podczas imprezy planujemy widowiskowe starty, loty i pokazy nocne balonów, ale warunkiem są odpowiednie warunki pogodowe, na co Państwa uczulamy.

W programie są zaplanowane 4 loty: wieczorne – w piątek i sobotę ok. godz. 18, oraz poranne – w sobotę i niedzielę ok. godz. 6. Informacje o startach i ew. przelotach, położeniach „krzyża” znajdą Państwo na fb.

Istnieje możliwość wykupienia lotu podczas fiesty. Zapisy i szczegółowe informacje: 605 322 331 beata.banaszuk@fiestybalonowe.pl


Historycznie w Legionowie szyte były balony gazowe, jak te, które startują w Pucharze Gordona Bennetta.
Na zdjęciu powyżej powłoka balonu na ogrzane powietrze.

W drugi weekend maja, w terminie 10-12.05.2019 zapraszamy na Fiestę Balonową do Legionowa. To okazja, żeby poczuć się wyjątkowo i przeżyć coś niezwykłego. Szczególnie ważna jest okazja – 100 lat nadania nazwy Legionowo.

Legionowo od początku związane jest z balonami. W latach 1933-35 i 1938 gazowce szyte w legionowskiej firmie Aviotex zwyciężały w międzynarodowych zawodach o Puchar Gordona Bennetta. W 1938 r. powstała tu powłoka „Gwiazdy Polskiej”, największego do dzisiaj balonu na świecie. Zatrudnienie w zakładach znalazło kilka pokoleń mieszańców miasta i okolic.

Dlaczego warto?

Proces stawiania tych wyjątkowych statków powietrznych, dmuchania i grzania powłoki jest bardzo widowiskowy. A potem balony unoszą się do nieba i to widok wart uwagi. Po zapadnięciu zmroku, ok. g. 20 – planujemy pokaz nocny, tzw. Night Glow, przy stoku – gdzie z otwartych palników popłyną kilkumetrowe słupy ognia rozjaśniające ciemność. Spektakl ognia wzbogaci muzyka.

Starty balonów i naloty „na krzyż” odbywać się będą na terenie powiatu legionowskiego. W zawodach uczestniczyć będzie około 7 balonów na ogrzane powietrze. Będzie też replika balonu braci Montgolfier, jako nawiązanie do 230.rocznicy pierwszego startu balonu w Polsce. Na pamiątkowych zdjęciach. wychodzi fantastycznie.

Wśród konkurencji balonowych mają się odbyć m.in. pogoń za lisem (z balonu „lisa”, który wystartuje pierwszy, po wylądowaniu w pobliżu stoku wysiądzie sędzia i rozłoży krzyż, do którego pozostali piloci będą próbowali wrzucić marker).
Impreza ma charakter fiestowy, konkurencje będą się odbywały na oczach widzów. Będziemy też odpowiadać na zgłaszane pytania dotyczące tej dyscypliny sportu, jak również „na żywo” przekazywać informacje o miejscach startów i nalotów.


Piloci

Ekipy balonowe przyjadą na fiestę z całej Polski, reprezentując różne kluby. Opiekę merytoryczną nad imprezą objął Aeroklub Warszawski, dyrektorem sportowym został Marek Michalec.

Kogo zatem Państwo zobaczycie? 


Gościć będziemy w miejscu niezwykłym – przedwojennej stolicy polskiego baloniarstwa i oto garść informacji, co Państwa tu czeka bo historię można wpleść w teraźniejszość. Oto program działań, pełen kolorów i atrakcji.


Ale to nie koniec atrakcji. Na imprezie będzie okazja poznać i porozmawiać z prawdziwymi MISTRZAMI. W 2018 Polacy byli nie do pokonania. Wygrali największe światowe zawody. Mistrzostwo Świata Kobiet wywalczyła Daria Dudkiewicz -Goławska, a Puchar Gordona Bennetta zdobyli dla Polski (po 35 latach) – Mateusz Rękas i Jacek Bogdański. Relację z ich wyczynów będziemy mieli okazję usłyszeć w Legionowie.

Warto dodać, że dzięki sukcesom Polaków w PGB – w roku 2020 to w Polsce będzie mógł się odbyć start balonów gazowych w zawodach o Puchar Gordona Bennetta. To impreza prestiżowa i najważniejsza w świecie lotniczym, odpowiednik Olimpiady, z tradycjami sięgającymi 1906 roku. To właśnie w Legionowie szyte były balony gazowe.

Święto miasta dedykowane jest mieszkańcom, a w szczególności potomkom tych, którzy Legionowo tworzyli.
Może na tym zdjęciu, które pochodzi z oficjalnej strony Urzędu Miasta Legionowo, organizatora obchodów ktoś z Państwa znajdzie swojego pradziada?
Co ludzie m.in. pracowali w fabryce balonów i dlatego ten kontekst jest tak ważny i Legionowo śmiemy nazywać kolebką balonów.

Impreza nie mogłaby się odbyć bez Szanownych Partnerów i Sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. 

Partnerzy i Sponsorzy

Jak trafić?


Aktualności

Tak to wygląda. Może ktoś już z Państwa był?


Kontakt

Beata Banaszuk
Organizacja
Agnieszka Ryczkowska
Organizacja
Marek Michalec
Dyrektor sportowy
Ewa Daszewska
Rzecznik prasowy

Kontakt dla mediów i zapisy na loty:
Beata Banaszuk, 605 322 331‬, beata.banaszuk@fiestybalonowe.pl
Agnieszka Ryczkowska, agnieszka.ryczkowska@fiestybalonowe.pl

Anna Szwarczewska: anna.szwarczewska@um.legionowo.pl

Materiały dla mediów: teksty / zdjęcia z prawem publikacji